Çekme Dayanımı ve Çekme Deneyi

Yazıyı Paylaş

Çekme Dayanımı:

Bir malzeme her iki ucundan çekme gerilmeleri ile çekildiğinde, kalıcı şekil değişiminin başladığı noktadaki çekme gerilmesi o malzemenin çekme dayanımıdır. Çekme deneyi ile tespit edilir. Bazı çelikler çekme dayanımları ile bilinirler. Örneğin St 37 (çekme dayanımı 37 kg/mm²), St 52 (çekme dayanımı) 52 kg/mm²).

DEVAMINI OKU

Aşağıdaki şekilde çekme deneyi sırasında numune üzerinde meydana gelen değişimler gösterilmektedir. Boyun verme noktasında numune çekme gerilmesine dayanamayıp herhangi bir noktadan daralmaya başlar. Kırılma noktasında bu daralma kopma ile sona erer. Her malzemenin çekme gerilmeleri karşısında seyri farklıdır. Çekme dayanımının takım çeliği kullanıcısı açısından önemi şudur: Çekme kuvvetlerinin olduğu bazı kalıplarda veya parçalarda sadece sertliğe bağlı olarak gözlem yapmak yanıltıcı olur. Bir malzemenin analizinin ve sertliğinin uygun olması çekme dayanımonon da uygun olacağı anlamına gelmez. Çünkü aynı sertliğe sahip olup da farklı çekme dayanımları olabilen bir çok çelik cinsi vardır. Sertlik deneyinden sonra en çok başvurulması gereken deney çekme deneyidir.

Gerilme - Şekil Değişimi Eğrisi
Gerilme – Şekil Değişimi Eğrisi

Çekme Deneyi:

Malzemelerin çekme gerilmelerine karşı dayanımını belirlemek için yapılan deneydir. Yalnız çekme dayanımını değil, aynı zamanda çeliğin uzama oranını dolayısıyla sünekliliği, akma dayanınımı, (çeliğin, kalıcı şekil değiştirmeye başladığı noktadaki gerilme), kırılma noktası gibi verilerin de elde edilebildiği bir deneydir.

Yazıyı Paylaş

Çekme Dayanımı ve Çekme Deneyi” hakkında 2 yorum

  1. 2. paragraf , 7. satırın sonundaki ‘dayanımonon ‘ yanlış yazılmış ‘ dayanımın’ olarak düzeltmeniz güzel olur.
    İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir