Soğuk Haddeleme

Yazıyı Paylaş

Malzemenin yeniden kristalleşme sıcaklığının altında yapılan haddelemeye soğuk haddeleme denir. Soğuk haddeleme, sıcak haddelenmiş şeritlere nazaran daha iyi çap toleransı ve düzgün yüzeyli şerit imalatı için kullanılır. Soğuk haddeleme neticesi meydana gelen yüzey sertliği (gerilme sertliği) mukavemeti arttırmak için kullanılabilir. Soğuk haddelenmiş çelik levhalar için başlama maddesi, devamlı, sıcak şerit haddelerden bozulan sıcak haddelenmiş saçlardır.

Soğuk haddelenmiş levhalar ya sıcak haddelenmiş şeritlerden veya bakır alaşımları halinde direkt olarak dökümünden sonra soğuk haddelenir. Üç-beş tezgâhlı (arka arkaya) yüksek devirli dörtlü haddeler çelik levha, alüminyum ve bakır alaşımlarının soğuk haddelemesi için kullanılır.

Haddelemede genellikle malzemeye son şekli soğuk haddemele ile yapılır. Bunun en büyük nedeni ise soğuk haddeleme sonunda yüksek yüzey kalitesinin eldesi ve mukavemet değerindeki artıştır.

Soğuk Haddelemenin Avantajları

1. Soğutma ve oksidasyon olmadığından, daha iyi toleranslar ve daha iyi yüzey elde edilir.
2. Daha ince cidarlı malzemeler haddelenebilir.
3.Çalışma parçasının final özellikleri adım adım kontrol edilebilir ve eğer istenirse, soğuk haddeleme sırasında yüksek mukavemet elde edilebilir ya da yüksek süneklilik gerekliyse tane boyutu tavlama öncesinde kontrol edilebilir.
4. Yağlama genelde kolaydır.
5. Malzemede mukavemet artışı görülür
6. Boyut toleransı iyidir

Haddeleme Nedir?

Yazıyı Paylaş

Soğuk Haddeleme” hakkında 10 yorum

 1. soğuk hadde sonrası malzemenin iç yapısında ne gibi değişiklikler meydana gelir. sonuçta malzemede bir gerilme oluşuyor. Yüzeyde ve daha içlere doğru malzemdeki iç yapı değişikliklerini görsel olarak anlatabileceğiniz bir kaynak mevcutmudur ?

  1. tane yapısındaki en belirgin değişme yönlenmiş tane yapısı oluşur. Teorik olarak :soguk-sekillendirme-ic-yapi
   bu iç yapı anizotropik davranışa sebep olabilir. Rekristalizasyon işlemi ile tekrar normal tane yapısı oluşturulabilir.

 2. Merhabalar ,
  Bakır için soğuk haddeleme sırasında sıcaklık ortaya çıkar mı ?
  Eğer çıkar ise malzememin tavlanmasına veya sertlik değerinin düşmesine yol açar mı ?
  Aslında merak ettiğim nokta haddeleme den sonra tam sert olarak çıkan malzemenin bir süre geçtikten sonra sertlik değerinin değişmesi neye bağlıdır ?

   1. Şevket bey merhabalar. Tsk da askeri personelim. Rolled Homojen Armored (RHA) yani haddelenmiş zırh çelikleriyle ilgili bi sunum hazırlamam gerekiyor. İnternette çok sınırlı bilgiler var. Aslında benim araştırmak istediğim zırhlı araçlara( tank veya zırhlı muharebe araçlarında) ne zaman kullanılmaya başlandı. Etkileri nedir. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilirmisiniz acaba. Herhangi bi kaynak gösterseniz.

 3. Merhaba,1020 çeliğine ayrı ayrı uygulanan sıcak ve soğuk haddelemenin malzemelerin mekanik ve mikroyapılarını nadıl etkilediğini anlatabilir misiniz ve kaynak var mı bunun için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir