Tahribatsız Muayene

Yazıyı Paylaş

Tahribatsız muayene, malzemelerin tahrip edilmeden muayene işlemlerine denir. Limit dizaynlarında kusursuzluk, hatayı önceden tespit etmek, masrafları minimuma indirip olası kazaları önlemek ve ya sürekli çalışan bir sistemin durmamasını sağlamak açısından büyük önem arz eder. Endüstride en çok kullanılan tahribatsız muayene yöntemleri:

  • Ultrasonik muayene
  • Radyografik muayene
  • Magnetik parçacıkla muayene
  • Girdap akımları ile muayene
  • Penetrasyon muayenesi
  • Görsel yöntemler ile muayene
Tahribatsız Muayene

Tahribatsız oluşu ve tahribatlı yöntemlere göre daha hızlı olması hemen hemen her alanda yaygın olarak kullanımlarını sağlamıştır. Tahribatsız muayene uygulamaları üretim anında sistemler durdurulmadan da yapılabilir ve çoğu uygulamalarda sonuçlar test esnasında alınmasından dolayı tercih nedeni olmuştur. Parçalar tahrip edilmediği için hurdaya ayrılma durumu yoktur. Aynı parçaya farklı testler uygulanabilir. Parça dağıtılmadan kontrol edilebilir. Test cihazları taşınabilir olup taşınamayan parçaların kontrolü yapılabilir.

Günümüz teknolojisinde tahribatsız muayene amaçlar aynı olsa da NDT (Non- Destructive Testing), NDE (Non-Destructive Evaluation) ve NDI (Non-Destructive Inspection) gibi isimler almaktadır.

Tahribatsız muayene özellikle uçak bakım alanında hem sivil hem de askeri hava taşıtlarının bakım ve servis sürelerinin azalması açısından oldukça önemlidir. Parçaların boyutları ve geometrik şekilleri nasıl olursa olsun tahribatsız muayene ile kontrol edilebilmektedir.

Yazıyı Paylaş

Tahribatsız Muayene” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir