Alüminyum Kaynağı ve Çelik Kaynağı Karşılaştırması

Yazıyı Paylaş

Alüminyum ve Alaşımlarının Kaynağı, Çeliğin Kaynağına Nazaran şu sebeplerden Dolayı Daha Zordur

1) Alüminyum yüzeyinde gerek sıvı gerekse katı halde iken havada kaldığı süre zarfında gayet ince ve sıkı bir alüminyum oksit tabakası meydana gelir. Bu oksit tabakasının özgül ağırlığı alüminyumdan küçük olduğu için daima kaynak esnasında ergimiş banyonun üzerini örter. Bu suretle kaynak çubuğundan ergiyerek düşen damlaların içeriye doğru nüfuz etmesine engel olur.

2) Saf alüminyum ergime sıcaklığı 658 C ve alaşımlarınki ise 575-650 C de ergidiğinden  kaynak esnasında oksit tabakasını ortadan kaldırmak için büyük bir sıcaklığa ihtiyaç vardır. kaynak esnasında oksit tabakasını ergitmeye çalışırken, alüminyum ergiyerek akmasına sebep olur.

3) Çeliklerde malzeme tavlandıktan sonra kırmızı renk alır. Oysa alüminyum ve alaşımları kırmızı rengi almaz. Kullanılırsa kaynağa başlama  zamanı kesin olarak kabul edilemez. Bu sebeple alüminyum ve alaşımlarının kaynağında açık renkli gözlük camları kullanmak gerekir.

4) Alüminyum  ısıl geçirme kabiliyeti, demirden yaklaşık olarak üç defa daha büyüktür. Bunun için kalan parçaların kaynağında işlemden önce bir ön ısıtmaya gerek vardır.

5) Alüminyum usu genleşme katsayısı da demire nazaran yaklaşık iki defa daha büyüktür. Dolayısıyla kaynak esnasında büyük şekil değiştirmeleri meydana gelir. Bu şekil değiştirmeler ve iç gerilmelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.