Alüminyum ve Alaşımlarının Elektrik Ark Kaynağı

Yazıyı Paylaş

Alüminyum ve alaşımlarda elektrik ark kaynağı bilahhsa kalın parçaları ve fazla miktarda harekete ihtiyaç gösteren konstrüksiyon elemanlarının birleştirilmesinde iyi sonuçlar verir. Ayrıca iş kaşe ve bindirme gibi oksikasetilen kaynağı ile yapılması zor dikişlerde bu şekilde kaynak edilir.

al-kaynak

Alüminyum ve alaşımlarının elektrik ark kaynağında kullanılan bütün metal elektrodlar örtülüdür. Örtü maddesi de alüminyum ve alaşımlarının oksi-asetiken kaynağında kullanılan dekapanlarla hemen hemen aynı karışımda bulunur ve aynı vazifeyi görür.

İyi bir elektrod şu özelliklere sahip olması gerekir:

  • İyi bir tutuşma kabiliyetine sahip olmalı
  • Muntazam, sakın ve sıçrama yapmayan bir ergime kabiliyetine haiz bulunmalıdır.
  • Örtü, yüksek ark sıcaklığında buharlaşma dolayısıyla bozulmayan iyi bir tesir kabiliyetine sahip olmalıdır.
  • Kaynağı müteakip, örtünün teşkil ettiği curuf kolayca kalkabilmeli
  • Gözeneksiz bir dikiş temin etmeli
  • Örtü mümkün olduğu kadar az hogroskopik olmalı
  • Dikişin mukavemet özellikleri iyi olmalı
  • Örtü, kaynak yaparken meydana gelen alümini çözebilmeli

Kullanılan elektrodların çekirdek malzemelerinin, oksiasetilen kaynağında olduğu gibi, esas malzeme ile aynı karışımda olması istenir. AlCu ve AlZnCu gibi alaşımların kaynağında %5-12 Si’lu elektrodlar kullanılır. Mg ihtiva eden alaşımlar, gayet az veya hiç magnezyum bulunmayan elektrodlar kaynak yapılır.

Bir önceki yazımız Alüminyum ve Alaşımlarının Özellikleri‘ni okumak için tıklayın.

Kaynak Bağlantısının Mukavemeti

Yumuşak alüminyum veya alüminyum alaşımlarında, dikişin mukavemeti daima  esas malmzeme ile aynı değere erişir. Yalnız AlMg alaşımlarında küçük bir mukavemet düşmesi meydana gelir. Hadde alüminyum ile ısıl işlem neticesinde sertleşen alüminyum alaşımlarında kaynaktan sonra sıcaklığın tesis ettiği geçiş bölgelerinde sertlik ve mukavemette düşme olur. Sıcaklığın tesiri altında kalan ve yumuşayan geçiş mıntıkası, elektrik ark kaynağında, eksiasetilen kaynağına nazaran daha dardır.

Eğer parça işlemeden önce bir ön ısıtmaya tabi tutulursa, bu bölge daha kırılma, sıcaklığın tesir ettiği bölgede olur. fakat bunun istisnaları mevcuttur. Mesela AlCuMg ve AlCu ve AlMg gibi ısıl işlemle sertleştirilen alaşımlarda kırılmanın dikişte olduğu da görülmüştür.

Yazıyı Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir