Likit Metal – Sıvı Metal Özellikleri ve Kullanım Alanları

Yazıyı Paylaş

iPhone 5‘in kasasında “sıvı metal” adında yeni bir alaşım kullanılacağı dedikoduları bir süredir internette dolaşıyor. Sıvı metal, aslında bir seri amorf metal alaşım serisinin ticari adı. Vitreloy olarak da bilinen şirket, bu alaşım grubunu California Institute of Technology‘de geliştirdi. Liquidmetal Technologies tarafından pazarlanan alaşım, yeni değil ve 2003’den beri ticari ürünlerde kullanılıyor. Sıvı metal, askeri araçlarda, medikal cihazlarda ve bazı tüketici ürünlerinde kullanılıyor. Peki bu alaşımı bu kadar özel yapan ne?

Sıvı metalin özellikleri:

Alaşımın en önemli özellikleri arasında yüksek gerilme gücü, iyi aşınma dayanıklılığı, neredeyse elastik olması ve bu sayede depolanan enerjiyi yavaşça bırakabilmesi var.

Sıvı metal, sadece son kullanıcılara yönelik bu özelliklere değil, üreticilerin de hoşuna gidecek özelliklere sahip. Sıvı metal, ısıya cam gibi tepki veriyor, yüksek sıcaklıklarda denetlenmesi veyoğurulması kolay bir yapıya sahip. Dolayısıyla onu çok miktarda üretmek isteyen şirketlere kolaylık sağlıyor. İşlem tamamlandığında titanyum veya alüminyumdan daha güçlü bir madde elde ediliyor.

Gerçek hayattaki kullanımı

Sıvı metal son olarak Vertu’nun akıllı cep kılıflarında, Sansa’nın MP3 çalıcılarında, Sandisk’in USB flash sürücülerinde ve hatta lüks saat kutularında kullanılıyor. Tüm bu ürünler, alaşımın çarpmaya ve aşınmaya karşı olan dayanıklılığından faydalanıyor.

Apple ve sıvı metal

Apple’ın ceplerinin kasasında sıvı metal kullanacak olmasının en önemli işareti, 2010’da Liquidmetal Technologies’den alınan bir lisans. Apple, bunu iPhone 3G içerisindeki teknolojilerde kullanmış olsa da lisans, daha geniş bir anlam taşıyor olabilir. iPhone 5’in sıvı metal alaşımlarından meydana gelmesi, onun daha güçlü ve darbelere karşı çok daha dayanıklı olması anlamına geliyor.

Yazıyı Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir